
Wysoka efektywność wymiany ciepła – wymienniki płytowe
- today
- label Aktualności
- remove_red_eye 214 odwiedzin
Każda instalacja mająca za zadanie ogrzewanie lub chłodzenie, niezależnie od tego, czy chodzi o system grzewczy w mieszkaniu, rekuperację w biurze, czy rozwiązania z zakresu chłodnictwa przemysłowego, opiera się na mechanizmie zwiększania bądź zmniejszania temperatury przepływającego medium. Do tego zaś nieodzowne pozostają wymienniki, w których ta wymiana ciepła zachodzi. Kluczowe znaczenie w przypadku takich elementów ma zatem efektywność wspomnianego zjawiska – w chłodnictwie jej najwyższy poziom zapewniają płytowe wymienniki ciepła.
Zasada działania płytowych wymienników ciepła
Wymienniki płytowe odpowiadają za wymianę ciepła pomiędzy dwoma przepływającymi czynnikami: zimnym i ciepłym. Są one zbudowane z zestawu metalowych płyt z przetłoczeniami, które tworzą kanaliki służące do przepływu medium. Czynniki przepływają naprzemiennie między kolejnymi parami płyt, natomiast cały pakiet ograniczają sztywne płyty – oporowa oraz czołowa.
Specyficzna konstrukcja sprawia, że wymienniki tego rodzaju odznaczają się najwyższą efektywnością spośród podobnych rozwiązań, jako że powierzchnia wymiany ciepła jest w nich większa. Na wydajność pracy wymienników płytowych ma wpływ również kąt nachylenia wspomnianych kanalików, decydujący o długości drogi przepływu czynnika. Jeśli jest duży, mowa o płytach długich, które mają większy współczynnik wymiany ciepła, ale kosztem spadku ciśnienia; w płytach krótkich zachodzi zjawisko odwrotne.
Rodzaje i zastosowania wymienników płytowych
Zastosowania wymienników płytowych są zróżnicowane i zależą od ich rodzaju. Te można bowiem podzielić na:
- w pełni spawane,
- półspawane,
- z uszczelkami.
Każdy z tych typów, poza sposobem wykonania, różni się dopuszczalną temperaturą pracy oraz ciśnieniem, a tym samym obszarem zastosowania. Przykładowo wymienniki z uszczelkami są wykorzystywane do wody lub innych cieczy, natomiast półspawane nierzadko odpowiadają za wymianę ciepła między czynnikiem chłodniczym a cieczą pośredniczącą, przy ciśnieniu do 40 bar i temperaturze maksymalnej 180°C.
Półspawane wymienniki płytowe w instalacjach chłodniczych
W kontekście różnych rodzajów wymienników płytowych warto wspomnieć o tym, że warianty półspawane mogą w przemysłowych instalacjach chłodniczych pełnić funkcję skraplacza. Gorący czynnik poddany wysokiemu ciśnieniu przepływa wtedy między zespawanymi laserowo płytami (tzw. kasetami) o określonej charakterystyce zależnej od specyfiki pracy.
Te, a także pozostałe rodzaje płytowych wymiennikówciepła, można znaleźć w ofercie firmy Danfoss, a tym samym w asortymencie naszego sklepu. Proponujemy produkty do różnych zastosowań, m.in. do instalacji chłodniczych, ale też choćby do pomp ciepła – wszystkie odznaczają się najwyższą jakością wykonania, a więc niezawodnością i wydajnością pracy.