
Układ centralnego chłodzenia – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć
- today
- label Aktualności
- remove_red_eye 149 odwiedzin
Tego rodzaju rozwiązanie jest dedykowane przede wszystkim do budynków wymagających chłodzenia wewnętrznego. Polega na dostarczaniu do biur, mieszkań, centrów handlowych czy innych obiektów wody lodowej, która jest doprowadzana do instalacji chłodzenia poprzez wymienniki ciepła. Tym, co sprawia, że taki układ jest doskonałym rozwiązaniem, jest przede wszystkim to, że działa w zamkniętym obiegu. Stosowana do chłodzenia budynków woda o wyższej temperaturze wraca bowiem do węzła, gdzie jest schładzana i ponownie wykorzystywana.
Mniejsze zużycie energii chłodniczej – postaw na oszczędność i optymalne działanie
Układ centralnego chłodzenia dostarcza wodę lodową poprzez sieć rurociągów w obiegu zamkniętym. Pod względem funkcjonalnym oraz technicznym jest więc nieco podobny w swoim działaniu do sieci ciepłowniczej. W przeciwieństwie do tradycyjnych instalacji chłodzenia osiąga jednak od 5 do 10 razy wyższą sprawność, co czyni go doskonałym rozwiązaniem – zarówno z uwagi na ekologię, jak i efektywność. W kwestii układu centralnego chłodzenia warto też zaznaczyć, że może funkcjonować, korzystając z zasobów naturalnych, takich jak np. woda morska lub z agregatów chłodzących napędzanych parą bądź elektrycznością. Dzięki temu uważany jest za niezawodną, bezpieczną, a zarazem przyjazną dla środowiska opcję chętnie wykorzystywaną zarówno do chłodzenia budynków przemysłowych, komercyjnych, jak i mieszkalnych. Takie rozwiązanie zmniejsza zużycie energii chłodniczej nawet o 50%. Ponadto może też znacząco minimalizować ilość potrzebnej energii elektrycznej w okresach szczytowego zapotrzebowania. W jaki sposób? Nowoczesna sieć z elektrycznymi agregatami oraz opcją magazynowania chłodu umożliwia przeniesienie produkcji na konkretną porę dnia, kiedy popyt na prąd jest niższy.
Układ centralnego chłodzenia – ukłon w stronę ekologicznej przyszłości
Nie da się ukryć, że wraz ze wzrostem zapotrzebowania na zrównoważone chłodzenie rośnie też zainteresowanie układami centralnego chłodzenia. Już w samej Europie aż 40% budynków instytucjonalnych i komercyjnych dysponuje instalacją chłodzenia – w miarę ocieplania klimatu liczba ta będzie tylko rosnąć. W przeciwieństwie do tradycyjnych sposobów chłodzenia, generujących spore emisje CO2, układy centralnego chłodzenia wypadają znacznie lepiej. Nie tylko wykorzystują bowiem energię odnawialną czy nadwyżki energetyczne, ale generują znacznie mniej CO2 niż rozwiązania konwencjonalne. Nie dziwi zatem wzrastająca popularność takiej opcji – i to nie tylko w przypadku obiektów komercyjnych, ale też mieszkalnych. Desto oferuje rozwiązania do takich instalacji – są to m.in: elektrozawory, zawory równoważące i siłowniki, wymienniki.