Jak czujniki ciśnienia i falowniki wpływają na pracę pomp w gospodarce wodnej?
- today
- label Aktualności
- remove_red_eye 146 odwiedzin
Kryzys wodny jest jednym z największych zagrożeń dla świata, a mimo szeregu działań minimalizujących straty wody, cały czas stanowi gigantyczne wyzwanie. Przyspieszające zmiany klimatyczne oraz rosnąca liczba ludności zmuszają do szukania nowej, bardziej zrównoważonej relacji pomiędzy dostawami wody i energii, a co ważne także do redukowania ewentualnych strat.
Szacuje się, że już dziś niemal jedna trzecia populacji globu żyje w obszarach dotkniętych deficytem wody (lub też zagrożonych tym problemem), a wraz z postępującym ocieplaniem się planety liczba ta będzie tylko wzrastać. W tym miejscu warto zaznaczyć, że problem z dostępnością wody wynika też ze strat wody i energii w tym sektorze. Jak się okazuje z powodu licznych błędów, wycieków czy nieprawidłowego ciśnienia średnia ilość marnowanej w sieciach wodociągowych wody wynosi 40% w skali światowej oraz 26% w skali europejskiej.
Problemy te stawiają jasne wyzwania dla gospodarki wodnej, której celem powinno być dążenie do minimalizacji wycieków i strat wody oraz optymalizacji pracy pomp, w czym kluczowe mogą okazać się nowoczesne czujniki ciśnienia (zarówno przetworniki ciśnienia, preostaty, jak i przetwornice częstotliwości).
Jak usprawnić funkcjonowanie wodociągów?
Nowoczesne rozwiązania techniczne wspomagające dystrybucję i uzdatnianie wody są już dostępne, a przy tym nieustannie ulepszane. Umożliwiają one zmniejszenie zużycia energii oraz wycieków na wszystkich etapach obiegu wody – od produkcji i dostawy, aż po pompowanie i oczyszczanie ścieków. O czym mowa? O czujnikach ciśnienia, a także napędach o zmiennej prędkości (falownikach), które są kluczowym elementem wpływającym na redukcję strat wody i energii w całym cyklu. Co ważne, są to rozwiązania o udokumentowanej skuteczności, ponieważ lepsze sterowanie ciśnieniem prowadzi do:
- redukcji niepotrzebnego zużycia energii – średnio o 20-40%
- minimalizacji wycieków wody – o około 38%,
- zmniejszenia liczby nowych przestojów – nawet do 53%.
Wykorzystywanie rozwiązań z zakresu sterowania ciśnieniem skutkuje też wydłużeniem okresu użytkowania zasobów, a także zredukowaniem liczby skarg związanych z niewłaściwym funkcjonowaniem sieci.
Z jakimi problemami mierzy się przemysł wodociągowy?
Przemysł wodociągowy zmaga się z wieloma problemami. Są to m.in.:
- wysokie zużycie energii,
- uderzanie hydrauliczne i kawitacja (skoki ciśnienia uszkadzają rury),
- brak dokładnego pomiaru ciśnienia (często jest zbyt wysokie, aby zapewniać dopływ wody),
- kosztowne przestoje systemów spowodowane koniecznością nieprzewidzianego serwisu,
- praca pomp na sucho, jeżeli ciśnienie nie jest monitorowane i regulowane.
Producenci OEM oraz zakłady wodociągowe stosując odpowiednie rozwiązania mogą liczyć na:
- wyższy poziom niezawodności,
- niższy całkowity koszt utrzymania,
- lepszą jakość produktów, co znacząco zmniejsza ryzyko awarii,
- dłuższy okres sprawności urządzeń (dzięki ich właściwemu zabezpieczeniu),
- zmniejszone zużycie energii,
W tym zakresie polecamy falowniki, wyłączniki ciśnieniowe, kompaktowe przetworniki ciśnienia oraz przepustnice.
Innowacyjne systemy – gospodarka wodna na wysokim poziomie
Proponowane rozwiązania w dziedzinie sterowania ciśnieniem i pracą pomp cechuje wysoki poziom niezawodności, obniżone koszty energii, a przy tym niższy całkowity koszt utrzymania, który wynika, chociażby z dłuższej żywotności. Wydłużony okres sprawności urządzeń maksymalizuje efektywność pracujących pomp, z kolei innowacyjna technologia produkcji wpływa znacząco na zmniejszenie zużycia energii. Zachęcamy do zapoznania się z całym asortymentem czujników ciśnienia wody oraz przetwornicami częstotliwości.