GLIKOLE BORYSZEW VS KONKURENCJA – NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE I SKĄD SIĘ BIORĄ RÓŻNICE W CENIE?
- today
- label Aktualności
- remove_red_eye 30 odwiedzin
Glikole to organiczne związki chemiczne o dość szerokim zastosowaniu w różnych dziedzinach przemysłu: od branży przemysłowej i przetwórczej aż po farmację, a nawet – kosmetykę. Należą do grupy alkoholi dwuhydroksylowych, czyli dioli. Ze względu na zróżnicowaną ilość atomów węgla czy wodoru można podzielić je na kilka rodzajów. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając glikol stosowany w technice instalacyjnej?
JAKIE ZADANIE MAJĄ PŁYNY INSTALACYJNE?
Płyny instalacyjne stworzone na bazie glikoli, stosowane np. w pompach ciepła lub kolektorach słonecznych mają za zadanie ochronę delikatnych rur przed zamarzaniem, korozją, powstawaniem osadów czy zapobieganie rozwojowi mikroorganizmów. Na rynku istnieje wiele ofert, ale żeby dobrze wybrać, trzeba zakupić płyn dobrany pod kątem wielkości, przeznaczenia i bezpieczeństwa instalacji. Co ważne: zakupu, jak również aplikacji należy dokonać jeszcze przed uruchomieniem instalacji, a następnie – na bieżąco go uzupełniać.
PODZIAŁ GLIKOLI NA ETYLENOWY I PROPYLOWY
Zarówno w technice grzewczej, chłodniczej, klimatyzacyjnej, jak i instalacjach solarnych spotyka się dwa rodzaje glikoli: etylenowy oraz propylenowy. Pierwszy z nich, barwiony na niebiesko jest silnie trujący, ale tańszy. Można mieszać go z wodą, jednak wymaga to doświadczenia i ostrożności. Ma mniejszą lepkość kinematyczną w całym zakresie temperatury. Doskonale nadaje się do dużych instalacji przemysłowych niemających kontaktu z żywnością.
Glikol propylenowy ma nieco gorsze właściwości niż etylenowy, ale łatwiej rozpuszcza się w wodzie, acetonie i chloroformie, a także nie jest toksyczny. Niestety – jest również droższy. Doskonale nadaje się wszędzie tam, gdzie nie można zastosować glikolu etylenowego.
JAK WYBRAĆ DOBRY GLIKOL?
Wśród wielu dostępnych na rynku glikoli pierwszym kryterium ich doboru powinny być wielkość i przeznaczenie instalacji. Ważnym aspektem jest również jakość i cena, jednak warto zwrócić uwagę na to, że tani środek nie zawsze będzie ekonomiczny w użytkowaniu. Jeśli np. spowoduje awarię maszyny – finalnie może okazać się, że trzeba będzie zakupić nowe, drogie urządzenie.
Często różne produkty zawierają domieszkę gliceryny – co czyni je tańszymi, ale zmienia znacząco parametry glikolu (źle wpływa na jego właściwości oraz lepkość). Należy też zwrócić na zawartość inhibitorów oraz biocydów – często ich nie ma lub są w niewielkich ilościach.
Firma Boryszew daje gwarancję 5 lat na swoje wyroby. Dodatkowo – umożliwia użytkownikom zbadanie próbek płynu w trakcie eksploatacji, aby sprawdzić jego własności.
A jeśli szukasz czujników przepływu lub ciśnienia wody, poziomu cieczy, falowników do pompy lub presostatów powietrza – zachęcamy do kontaktu z firmą Desto.