
Filtry odwadniacze – jakie jest ich zadanie w układach z czynnikami fluorowanymi?
- today
- label Aktualności
- remove_red_eye 246 odwiedzin
Instalacje chłodnicze z czynnikami fluorowanymi wymagają filtrów odwadniaczy. W tego typu układach bowiem często pojawia się wilgoć, kwasy oraz zanieczyszczenia stałe. To zupełnie naturalne, ponieważ elementy te mogą dostawać się do rurociągów w trakcie montażu, serwisowania, po powstaniu nieszczelności, jak również wskutek degradacji czynnika chłodniczego i oleju. Jeśli tak się stanie, skracają one żywotność całego systemu, a nawet czasem doprowadzają do poważnych awarii silnika sprężarki. Jakie inne powody sprawiają, że należy stosować filtry odwadniacze? Co dzieje się w instalacji bez nich?
Konsekwencje przekroczenia norm w instalacji fluorowanej
W układach z chłodziwem fluorowanym szczególnie niekorzystnym czynnikiem jest woda. Jej nadmierna ilość w instalacji o temperaturze parowania poniżej 0°C powodować może zamarzanie cieczy. Wówczas lód ogranicza lub zupełnie blokuje przepływ czynnika ziębniczego przez zawory elektromagnetyczne, filtry oraz inne elementy układu. Podobnie działają cząstki stałe, które równie często zatykają kanały i degradują instalację. Jeśli z kolei do wody dostaną się kwasy – tego typu mieszanina nie tylko inicjuje powstawanie korozji w rurociągach. Powoduje ona także tworzenie się warstwy miedzi na gorących, przeciążonych komponentach sprężarki, na przykład wale korbowym, pompie olejowej czy pierścieniu tłokowym, co prowadzi do ich jeszcze większego nadwyrężania.
W takich przypadkach, kiedy rury są przytkane, olej w instalacji przepływa nieefektywnie lub nieregularnie. Wówczas gorzej smarowane elementy układu rozgrzewają się, temperatura tłoczenia wzrasta, a w rezultacie tego zawory przeciekają. Ignorowanie tych usterek z kolei prowadzi do kosztownych uszkodzeń sprężarki.
Funkcje filtrów odwadniaczy
Opisywane filtry odwadniacze mają dwie główne funkcje. Ich zadaniem jest odwadnianie oraz wychwytywanie zanieczyszczeń z czynnika chłodniczego. Absorbują one zatem wodę czy kwasy, dzięki czemu nie dopuszczają do występowania reakcji chemicznych w układzie. Skutecznie niwelują tym samym ryzyko powstania korozji, rozkładania się oleju czy czynnika chłodniczego, jak również spalenia silnika sprężarki. Za sprawą zatrzymywania wszelkich cząsteczek stałych filtry odwadniacze efektywnie chronią też sprężarkę przed jej szybkim zużyciem oraz wystąpieniem awarii.
Montaż i dobór odpowiedniego filtra odwadniacza
Zwykle filtry odwadniacze instaluje się pod zaworem rozprężnym w rurociągu cieczowym. To miejsce w układzie z czynnikiem fluorowanym, gdzie przepływa jednorodna ciecz. W rezultacie tego można uniknąć dużych spadków ciśnienia, które mogłyby wpływać na działanie instalacji. Pozwala to też zapobiec dotarciu wilgoci do zaworu rozprężnego i jej zamarznięciu w tej części układu. Należy pamiętać jednak o tym, że w środowisku przemysłowym jeden filtr może nie wystarczyć, dlatego zaleca się montaż kilku odwadniaczy w konfiguracji równoległej.
Na rynku dostępne są filtry odwadniacze typu DCR, które mają wymienne wkłady pozwalające na szybkie zastąpienie zużytego komponentu. Znajdują zastosowanie na liniach cieczowych lub ssawnych systemów chłodniczych. Są dostępne również w wersji wysokociśnieniowej, jak i standardowej. W tym zakresie wyróżnia się trzy rodzaje wsadów:
- DM – model z sita molekularnego dedykowany czynnikom HFC i CO2,
- DC – wariant w 80% wykonany z sita molekularnego oraz w 20% aktywowanego tlenku glinu – do chłodziwa CFC, HCFC i HFC,
- DA – wkład z 70% z aktywowanego tlenku glinu, a w 30% z sita molekularnego, który sprawdza się do oczyszczania instalacji po spaleniu silnika sprężarki. Nadaje się do czynników: CFC, HCFC, HFC.
Niektórzy producenci oferują także filtry odwadniacze bezy wymiennych wkładów:
- DML – czyli zabezpieczenie układów chłodniczych i klimatyzacyjnych, ze stałym wypełnieniem w 100% z sit molekularnych, gwarantuje wysoką zdolność odwadniania oraz powstawania cząstek kwasów w układzie i skuteczne usuwanie zanieczyszczeń do 25 µm przy minimalnym spadku ciśnienia,
- DCL - czyli zabezpieczenie układów chłodniczych i klimatyzacyjnych przed wilgocią, kwasami i zanieczyszczeniami stałymi; poprzez eliminację tych cząstek z czynnika chłodniczego układ jest zabezpieczony przed niepożądanymi reakcjami chemicznymi i zanieczyszczeniami; gwarantuje skuteczne usuwanie zanieczyszczeń do 25 µm przy minimalnym spadku ciśnienia; ma 4 razy lepszą adsorpcję wilgoci niż w tradycyjnych filtrach odwadniaczach z aktywowanym tlenkiem glinu.
Jeśli potrzebujesz fachowego wsparcia w doborze odpowiedniego filtra odwadniacza do układu chłodniczego albo chcesz zamówić komponent o konkretnych, niestandardowych parametrach – zapraszamy do współpracy z firmą Desto! Jako renomowany przedstawiciel marki Danfoss z przyjemnością zaprezentujemy Ci nasz atrakcyjny cennik, a także dostarczymy niezbędny sprzęt do montażu solidnej instalacji z czynnikiem fluorowanym.