Innowacyjny układ USM® to gwarancja pełnego bezpieczeństwa przed zalaniem w przypadku awarii instalacji wodnych. Nowoczesne czujniki i zawory elektromagnetyczne umożliwiają natychmiastowe odcinanie wypływu cieczy, a wszechstronne zastosowanie systemu sprawia, że nadaje się on zarówno do czystej, jak i zmieszanej z detergentami wody.
W zależności od indywidualnych potrzeb – typu obiektu czy też sposobu zabezpieczenia można montować czujniki albo przy posadzce, albo na suficie podwieszanym. O czym warto pamiętać w procesie instalacji? Czujnik podstawowy typu „K” zaleca się montować w miejscu przyłącza wodociągowego za wodomierzem, niedaleko centralki SI-EB. Co ważne, ma on dwa elementy pomiarowe poziomu cieczy:
- 0 – alarm podstawowy,
- 1 – alarm rozszerzony.
O ile przy aktywacji poziomu 0 następuje zamknięcie elektrozaworu, wejście na poziom 1 może zainicjować np. procedurę wyłączenia pompy czy też uruchomienie dodatkowego zabezpieczenia. Mając to na uwadze w pomieszczeniach takich jak kuchnia, łazienka lub toaleta warto zdecydować się na czujniki typu „M”, które wykrywają wyłącznie poziom 0.
Czujniki poziomu cieczy a struktura całego układu
Bardzo często w przypadku systemów przeciwzalaniowych pojawia się obawa o ich funkcjonowanie przy uszkodzeniu któregoś z przewodów łączących centralę z czujnikiem. O ile w typowych powszechnie stosowanych rozwiązaniach sytuacja taka może skutkować zalaniem, znacznie lepiej wypada w tym zakresie system USM® z zaworami elektromagnetycznymiDanfoss. Dlaczego? Ponieważ tym, co go wyróżnia, jest to, że wchodzące w jego skład czujniki są łączone szeregowo z zachowaniem zasady: maksymalnie 4 w jednym układzie. Dzięki temu w przypadku usterki następuje błyskawiczne zamknięcie elektrozaworów, a sam system niezwłocznie sygnalizuje awarię.
Na czym polega przewaga zaworów bistabilnych?
Unikatowe bistabilneelektrozawory do wody Danfoss to prawdziwe novum w dziedzinie instalacji przeciwzalaniowych. Zwykle bywało tak, że instalatorzy głowili się nad tym, czy zastosować elektrozawór NC (beznapięciowo zamknięty) czy NO (beznapięciowo otwarty), jednak niezależnie od podjętej decyzji, oba rozwiązania zawsze generowały jakieś zużycie prądu. Innowacja w zakresie zaworów bistabilnych polega z kolei na tym, że radykalnie zmniejszają one ilość potrzebnej do pracy energii elektrycznej. W jaki sposób? Cewka zarówno do otwarcia, jak i zamknięcia zaworu potrzebuje wyłączenie napięcia w postaci krótkiego impulsu trwającego raptem 350 ms.
Co ważne, elektrozawory wodneDanfoss są zaprojektowane do znacznie większej ilości cykli przełączania, co zapewnia ich bezawaryjne długoletnie użytkowanie. Na zwiększenie poprawności eksploatacji wpływają również filtry umieszczane przed zaworami, które są dostarczane jako element składowy układu.
Awaryjne zasilanie systemu USM® – o czym warto pamiętać?
Problemy z dostawą prądu są powszechne i mogą zdarzyć się w każdej sytuacji. Jak skutecznie zabezpieczyć się na tę okazję? Decydując się na zasilane bateriami litowymi awaryjne źródło energii, które jest nie tylko łatwe w montażu, ale gwarantuje bezpieczeństwo nawet na kolejne 2-3 lata.
Układ USM® może być zasilany za pomocą:
- zasilaczy buforowych centrali alarmowych,
- systemów PPOŻ SAP,
- systemów BMS,
- własnych zasilaczy buforowych z akumulatorami.
Dostępne modele systemu USM® Grodno z zaworami elektromagnetycznymi Danfoss
- USM®2.2al12VD – układ podstawowy przeznaczony do współpracy z centralkami alarmowymi wszędzie tam, gdzie zasilacze buforowe, zawory elektromagnetyczne ¾” i przekaźniki sterujące mogą być zasilane napięciem 12V DC. Dedykowany dla budownictwa mieszkaniowego.
- USM®2.2al24VD – system, w którym występują zasilacze buforowe, zawory elektromagnetyczne większe niż ¾” oraz przekaźniki sterujące, które są zasilane napięciem 24V DC. Nadaje się doskonale do zastosowania w instalacjach technologicznych, aplikacjach inteligentnych budynków czy też obiektach wyposażonych w system BMS.
- Model USM®3 – układ przeznaczony do różnych obiektów oraz zastosowań bazujący na USM®2.2al24VD, który w zależności od konkretnej instalacji może zostać wyposażony w:
- większą ilość elektrozaworów sterowanych 24V DC (od od ¾” do 4”),
- komunikator GSM,
- wyłącznik główny z wyzwalaczaem pozwalający na odłączanie zasilania całego budynku, jeżeli wyciek może spowodować niebezpieczeństwo w obiekcie,
- zasilanie buforowe 27,6V DC wraz z akumulatorami.